Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to zaburzenie, w którym pojawiają się objawy somatyczne i psychiczne przed miesiączką u kobiet w wieku rozrodczym. Nasilają się one w drugiej fazie cyklu przed pojawieniem się krwawienia i ustępują w pierwszych jego dniach. O głównych jego objawach możesz dowiedzieć się z artykułu: PMS.
Każda kobieta inaczej przechodzi PMS, z różnym nasileniem i rodzajem dolegliwości. Niekiedy te dolegliwości są tyle duże, że utrudniają normalne funkcjonowanie i wykonywanie obowiązków [1-3].
U ok. 5–8% kobiet PMS może mieć postać: przedmiesiączkowego zespołu dysforycznego (PMDD). PMDD przebiega z dominacją nasilonych objawów psychicznych, np.: przygnębienia, depresji, napięcia, drażliwości, lęku, zmian nastroju, zaburzeń koncentracji. Te objawy znacząco wpływają na jakość życia, podobnie jak schorzenia psychiczne [2,3].
W każdym przypadku pojawienia się odczuwanych jako ciężkie dolegliwości przed miesiączką, a kończących się w pierwszych dniach krwawienia należy zgłosić się do lekarza – ginekologa, który przeprowadzi diagnostykę i zleci odpowiednie leczenie.
Do objawów niepokojących należą:
- silne dolegliwości bólowe
Jeśli pojawiają się w przebiegu PMS silne dolegliwości bólowe: bóle głowy, migreny, bóle brzucha, bóle mięśni lub stawów, które są trudne do zniesienia lub pomimo leczenia przeciwbólowego nie ustępują, należy zwrócić się do lekarza.
- nasilenie objawów
Jeśli objawy nasilą się w czasie lub uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, pracę, wykonywanie czynności należy skontaktować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę.
- objawy wskazujące na PMDD, nasilone objawy emocjonalne
Jeśli pojawiają się silne wahania nastroju, lęk, depresja, przygnębienie lub myśli samobójcze, które utrudniają codzienne życie, ważne jest, aby zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie.
- brak efektów leczenia
Jeśli pomimo własnych prób radzenia sobie z objawami PMS, objawy utrzymują się nadal i są uciążliwe, może to być powód do konsultacji z lekarzem.
Lekarz może właściwie zdiagnozować pacjenta, znaleźć przyczynę i zalecić odpowiednią terapię. Może być nią: leczenie hormonalne, przeciwbólowe, fitoterapia, psychoterapia, zmiana stylu życia, w przypadku PMDD - leczenie psychiatryczne. Ważne, aby w przypadku niepokojących objawów, nie bagatelizować ich, udać się do lekarza, wskazać na występujące objawy i otrzymać stosowne leczenie [4].
Piśmiennictwo:
1. https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/272132,zespol-napiecia-przedmiesiaczkowego [dostęp: 20.05.2024]
2. Samochowiec J., Tymicz A., Wojciechowski B.: Problemy emocjonalne kobiet. „Medycyna po Dyplomie” 2002, 11 (9).
3. Dąbrowska-Wnuk Marianna. (2014). Biopsychospołeczne aspekty cyklicznej zmienności w obszarze realizowania przez kobiety funkcji prokreacyjnych na przykładzie zespołu napięcia przedmiesiączkowego. W: A. Dworak, K. Leksy (red.),
"Kobieta - zdrowie - ciało : perspektywa biopsychospołeczna" (S. 53-72). Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
4. Postępowanie w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Wytyczne RCOG 2016, Green-top Guideline No. 48, November 2016. BJOG, 2016; DOI: 10.1111/1471-0528.14260.