PMS to z ang. Premenstrual Syndrome, inaczej zespół napięcia przedmiesiączkowego (ZNP). PMS oznacza zespół różnych objawów pojawiających się na kilka bądź kilkanaście dni przed miesiączką i ustępujących około 4 dnia wystąpienia krwawienia miesięcznego.
Rodzaj objawów oraz ich nasilenie i rodzaj objawów mogą ulegać zmianie w czasie.
Jako główne objawy PMS wymienia się najczęściej:
- Mastodynię (ból i obrzęk piersi)
- Bóle głowy i kręgosłupa,
- Nadwrażliwość na ból,
- Zaburzenia snu,
- Dolegliwości żołądkowo-jelitowe (np. wzdęcia, biegunka, zaparcia, skurcze)
- Dolegliwości sercowo-naczyniowe (np. bóle nóg na tle krążeniowym)
- Obrzęki,
- Wzrost masy ciała,
- Ogólne rozdrażnienie,
- Stany obniżonego nastroju,
- Nerwowość,
- Smutek,
- Spadek libido,
- Brak równowagi emocjonalnej,
- Bierność i niechęć do wykonywania czynności.
Wymienione wyżej objawy nie muszą występować jednocześnie, niektóre z nich mogą pojawić się z różnym nasileniem, w zależności od cyklu.
Rozpoznanie PMS dokonuje się poprzez ustalenie związku w czasie pomiędzy objawami ze strony układu nerwowego oraz całego organizmu pojawiającymi się w okolicach miesiączki.
Przeprowadza się dokładny wywiad lekarski (medyczny, seksualny i psychologiczny), czasem badanie lekarskie oraz określone przez lekarza testy laboratoryjne.
Leczenie zwykle opiera się na łagodzeniu objawów oraz regulacji zaburzeń hormonalnych. Poza leczeniem hormonalnym można sięgnąć po leki roślinne zawierające w swoim składzie ekstrakt z niepokalanka mnisiego. Wyciąg pozyskiwany jest z czerwono - czarnych owoców niepokalanka. Wskutek działania leku dochodzi do zmniejszenia objawów PMS.