Nie od dziś wiadomo, że prawidłowa dieta i zdrowy tryb życia, w tym regularna aktywność fizyczna, wpływają pozytywnie na nasz organizm i wspierają naszą kondycję ciała, ale i ducha. Podczas wysiłku dochodzi bowiem do wydzielania endorfin, które działają korzystnie na nasz nastrój i ogólne samopoczucie.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), który może pojawić się w ostatniej fazie cyklu, charakteryzuje się na ogół rozdrażnieniem, spadkiem kondycji fizycznej, zatrzymywaniem wody, obniżonym nastrojem oraz gorszym samopoczuciem.
Kobiety mające objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego zastanawiają się często, czy mogą regularnie ćwiczyć podczas jego trwania, szczególnie, jeśli uprawiają sport w innych fazach swojego cyklu miesiączkowego.
Odpowiedź brzmi: Tak. Jednak wysiłek fizyczny powinien być nieco mniejszy niż zwykle i mniej obciążający oraz dostosowany do potrzeb i możliwości organizmu w danym czasie. Warto więc pod koniec cyklu zamienić intensywne maratony czy treningi siłowe na spacery, basen czy ćwiczenia relaksacyjne itp.
Podczas PMS warto podejmować umiarkowany wysiłek fizyczny poprzez:
i inne aktywności sportowe.
Pływanie działa odprężająco oraz stanowi delikatny masaż mięśni. Rozluźnia je i zmniejsza napięcia mięśniowe, łagodzi skurcze i dolegliwości bólowe.
Taniec działa relaksująco i poprawia nastrój. Wykonywany grupowo lub w parze daje uczucie radości oraz pozwala aktywnie i miło spędzić czas, zapominając o nieprzyjemnych objawach PMS.
Spacer czy nordic-walking pomagają usunąć napięcie, wyciszyć się emocjonalnie i nie stanowią dużego, obciążającego wysiłku. Poprawiają dotlenienie organizmu oraz wpływają korzystnie na krążenie. Podobnie jazda na rowerze, krótkie wycieczki sprawiają, że nie jesteśmy zmęczone, a wykonujemy pewną umiarkowaną ilość ruchu i czujemy się po niej dobrze.
Joga, medytacja pomagają zmniejszyć napięcie mięśni, narastający stres, poprawiają samopoczucie fizyczne i psychiczne. Joga pozwala na swobodne ćwiczenia we własnym rytmie i wykorzystuje się w niej ćwiczenia oddechowe, mianowicie głębokie wdechy i wydechy. Zwiększa się w ten sposób ilość tleniu w organizmie, co poprawia odżywienie tkanek, odpręża i daje poczucie lekkości. Szczególnie istotne jest wykonywanie takich ćwiczeń w przypadku objawów bólowych w PMS, np. bólu piersi, bólu brzucha, czy bólu i obrzęku kończyn. Poleca się tutaj, np. wykonywanie pozycji kobry czy ryby.
Pilates lub stretching, ćwiczenia z piłką gimnastyczną to kolejne metody, która pozwalają się zrelaksować, ale również utrzymać dobrą formę fizyczną podczas PMS.
Tai-chi jest bezpieczną formą aktywności, którą mogą wykonywać osoby o różnej sprawności fizycznej.
Wykonywanie ćwiczeń sprzyja rekreacji, rozluźnieniu mięśni, łagodzi stres oraz może redukować dolegliwości bólowe. Warto także pamiętać, iż regularna praktyka jogi może także zmniejszyć ból podczas miesiączki.