PMS? Zredukuj objawy napięcia przedmiesiączkowego z Cyclodynon®

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) niestety nadal jest tematem często pomijanym i traktowanym jako tabu. Dotyczy on jednak naprawdę dużej grupy kobiet w wieku rozrodczym, stąd nie powinien być bagatelizowany.

Dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego stanowią problem dla ogromnej liczby kobiet. Wiele z nich doświadcza przynajmniej jednego z aż 300 objawów przypisywanych PMS, choć większość z nich może normalnie funkcjonować w tym czasie. Istnieje jednak grupa kobiet, które doświadcza objawów o tak dużym nasileniu, które uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności oraz wpływają na relacje z rodziną, dziećmi, a nawet na aktywność seksualną.

Zarządzanie tą częścią życia to pierwszy krok w gospodarowaniu zdrowiem, również równowagą hormonalną i cyklem menstruacyjnym, a więc Twoim komfortem i dobrym samopoczuciem.

Jak zespół napięcia przedmiesiączkowego wpływa na życie kobiety?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to zespół objawów psychicznych i somatycznych związanych z fazą lutealną cyklu menstruacyjnego, które zazwyczaj ustępują po rozpoczęciu miesiączki.

Najczęstsze objawy związane z PMS to:

  • drażliwość, zły nastrój, ospałość,

  • ból i obrzęk piersi,

  • migreny,

  • problemy trawienne,

  • bóle brzucha,

  • pojawienie się problemów skórnych i inne.

Wiele badań i obserwacji pokazuje, że dolegliwości z tym związane mogą wpływać na wiele aspektów życia kobiety. Najważniejszym, oczywiście, jest codzienny komfort i jakość życia. W tym zawiera się zmniejszone poczucie dobrostanu, nie tylko fizycznego, ale także psychicznego i społecznego. Pacjentki często doświadczają wahań nastrojów, zmęczenia i trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Kobiety borykające się z PMS mogą nawet zgłaszać absencję w szkole i pracy, a towarzyszący ból z pewnością zmniejsza ich produktywność.

Warto zauważyć jednak, że wiele kobiet nie szuka pomocy medycznej wcale. Radzą sobie, stosując samoleczenie, np. lekami przeciwbólowymi lub unikając bardziej intensywnych aktywności w niektórych dniach cyklu. Bardzo istotnym aspektem, który wpływa na to, by kobiety nie szukały pomocy, jest tzw. „normalizacja bólu”. Co to oznacza? W wielu kulturach zespół napięcia przedmiesiączkowego jest postrzegany jako „normalna” część bycia kobietą. Często mówi im się, że „to naturalne” lub „każda kobieta to przechodzi”, co zniechęca je do szukania pomocy medycznej nawet, jeśli objawy są uciążliwe. Niektóre kobiety nie są świadome, że ich problem można i należy leczyć.

Brak edukacji dotyczącej cyklu menstruacyjnego powoduje, że kobiety cierpią w milczeniu, nie wiedząc, że mogą poprawić swoje samopoczucie. Ponadto cykl miesiączkowy jest wciąż tematem tabu w wielu kręgach, więc kobiety doświadczające dużego dyskomfortu po prostu wstydzą się o tym mówić i poprosić o pomoc. Może też zdarzyć się, że objawy zgłaszane przez kobiety zostaną zbagatelizowane.

Twoje ciało, Twoje zasady - masz prawo czuć się komfortowo przed i w trakcie miesiączki

Ponieważ wiele badań wykazało, że zespół napięcia przedmiesiączkowego może stanowić istotny problem i powodować znaczny dyskomfort fizyczny i psychiczny, możemy zgodzić się, że powinien on być zawsze właściwie diagnozowany i leczony. To nie tylko kwestia medyczna, ale także społeczna. Ból związany z zespołem napięcia przedmiesiączkowego nie może być traktowany jako „normalny” lub coś, co należy przetrwać, wytrzymać. Jeśli znacząco wpływa on na komfort i samopoczucie kobiety, powinien być poddany diagnostyce i właściwej terapii.

Odpowiednia edukacja, równy dostęp do opieki zdrowotnej i wsparcie społeczne są kluczowe, by ta kwestia zyskała na znaczeniu i zmieniła sposób podejścia do niego. Zdrowie hormonalne i menstruacyjne to również zdrowie reprodukcyjne. Każda kobieta ma prawo do życia bez niepotrzebnego bólu i dyskomfortu, w tym do odpowiedniego leczenia PMS. Ważne jest, by zarówno kobiety, jak i mężczyźni rozumieli, że dostępne są obecnie skuteczne metody leczenia i nie kobiety nie muszą już doświadczać objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego w całkowitym milczeniu.

Co możemy zrobić same? - leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Główne zalecenia medyczne dla kobiet z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (w zakresie występowania objawów, takich jak: tkliwość piersi, bóle brzucha, wahania nastrojów, zmęczenie, drażliwość, problemy skórne) to stosowanie leków łagodzących objawy, np. leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, rozkurczowych i uspokajających. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leczenie hormonalne.

Na pojawiające się objawy można również próbować stosować domowe sposoby: na przykład: umiarkowaną aktywność fizyczną, zdrową dietę oraz techniki relaksacyjne. W każdym przypadku ważna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem w celu postawienia diagnozy, ponieważ niektóre objawy mogą również być oznaką innej choroby, takiej jak endometrioza, mięśniaki czy zespół policystycznych jajników, a te schorzenia należy leczyć u podstaw, a nie tylko próbować zwalczać objawy.

Istnieją także leki roślinne, które mogą stanowić doskonałe wsparcie kobiet w zespole napięcia przedmiesiączkowego. Jednym z takich produktów leczniczych jest lek roślinny Cyclodynon®, którego głównym składnikiem aktywnym jest wyciąg z owoców niepokalanka mnisiego (Vitex agnus-castus), rośliny znanej od wieków jako korzystnie wpływającej na PMS. Zastosowanie kuracji lekiem Cyclodynon® może łagodzić objawy związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (ból piersi, drażliwość czy wahania nastroju).

Wszystkie objawy związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego można skutecznie leczyć farmakologicznie oraz jeśli to konieczne, zastosować leczenie przyczynowe. Ważne jest, aby kobiety miały dostęp do pełnej informacji na temat dostępnych opcji terapeutycznych i mogły skonsultować się z lekarzem, jeśli ból i dyskomfort znacząco wpływają na ich życie.

#ZdrowieMenstruacyjne #BądźZdrowa #Agnucaston #UlgaWOkresie

Gdzie kupię Cyclodynon®?

kup

Kup bez wychodzenia z domu

lokalizacja

Sprawdź gdzie kupić

cyclodynon-przypisycyclodynon-przypisy

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.